Daha Fazla Bilgi?
Hizmetlerimizle ilgili daha fazla bilgi almak için "Bilgi Talep Formu"nu doldurunuz.
Bilgi Formu

 

Sosyal Mecralar

Sosyal mecraların etkisinin sırrı samimiyetinde gizli. Nielsen in Kasim 2007 Trust in Advertising Report verilerine göre “Tüketicilerin %78 i diğer tüketicilerin tavsiyelerine güveniyor.” Oysa aynı oran TV için sadece %18. Sosyal medyanın kullanım oranıda oldukça yüksek. Online kullanıcılar için yapılan araştırmaya göre, online kullanıcıların en az %57 si bir sosyal ağa katılmış durumda.

Sosyal medyanın bu gücünün yanında, kullanım oranınıda dikkate alırsak ne kadar etkin bir medya olduğunu görebiliriz.

Sosyal medya nın öne çıkan ve onu farklılaştıran temel özellikleri şunlar :

  • Şeffaf ve samimi
  • Özgün ve ilgi çekici
  • Katılımcı


Şimdi sosyal mecralardan en önemlilerini inceleyelim :

 

Bloglar

Kelime anlamı web günlüğü olan bloglar, samimi ve özgür biçimde bilgi paylaşılan web siteleri olarak biliniyor. Bugün hemen herkesin kolaylıkla ve ücretsiz olarak bir web bloğuna sahip olması mümkün. Daha çok kişi tarafından ilgi gören bloglar, kişisel ve samimi bilgileri içerdiğinden, bir çok kaynak tarafından önemli bir bilgi hazinesi olarak görülüyor. Örneğin, bir tüketici bir ürün hakkında yaşadığı deneyimi aracısız olarak, kendi sözcükleri ile bloğunda paylaşabiliyor. Reklam kaygısından uzak bu yorumlar, gazete ve dergilerdeki incelemelere göre çok daha samimi algılanıyor.

Dünya üzerinde 200 milyondan fazla blog olduğu tahmin ediliyor. Online kullanıcıların %73 ü blogları okuyor ve %55 i de blogları yorum bırakıyor. Online kullanıcıların %39 unun da kendi bloglarını açtığı tespit edilmiş. Bloggerların %39 u da markalar hakkındaki düşüncelerini bloglarında paylaşmaktan çekinmiyor.

Mikro Bloglar

Kullanıcıların belirli karakter sınırı ile SMS benzeri mesajlarla, hayat akışlarını yansıttıkları web sitelerine mikro blog adı veriliyor. Twitter bunlardan en meşhuru. Twitterda, 140 karakterle, günlük yaşamınızı anlatıyorsunuz. Takipçileriniz veya takip ettiklerinizle bu şekilde bağlantıda oluyorsunuz. Özellikle profesyoneller ve basın mensupları tarafından, haber amaçlı kullanılıyor. En büyük özelliği içeriğin hızlı bir biçimde aktarılabilmesi, mobil cihazlarda rahatlıkla kullanılabilmesi. Buna ek olarak Formsquare gibi konum tabanlı servislerde yaygınlaşmaya başladı. Bu türden web sitelerde mikro blog olarak kategorisinde yer alıyor.

Sosyal Ağlar ve İş ağları

Sosyal ağlar, kullanıcıların kişisel bilgilerini, video, fotoğraflarını paylaşabildikleri ve bunun dışında daha bir çok kapsamlı sosyalleşme araçlarını kullanabildikleri platformlardır. Sosyal ağlar denilince şüphesiz ilk akla gelen, dünya üzerinde en yaygın sosyal ağ olan Facebook oluyor. Bunun dışında Cyberworld ve Myspace de diğer yaygın sosyal networkler arasında.

İş amaçlı ilişki ağı siteleri de dünyada hızla yaygınlaşıyor. Genelde beyaz yakalı olarak anılan kişilerin, iş ve bilgi ağı olarak kullandığı bu web siteleri genelde ücretsiz olarak kısıtlı özelliklerini sunarken, ücretli  üyelerine tüm özellikerini açıyor. İş ağları denince akla ilk Linkedin ve Xing geliyor. Bunun dışında her ülkede yerel iş ağları da mevcut. İş ağları hem kurum, hem de kurum çalışanları için önemli fırsatlar sunuyor.

Sosyal İmleme Siteleri

Online bookmarking servisleri diye de anılan bu servislerin çıkış noktası, beğendiğiniz web sitesi / url lerin online bir ortamda saklanması. Buna ek olarak aynı URL i beğenen kişileri de görebiliyorsunuz. Bu da sosyalleşmenin bir başka biçimi. Yine ilgili URL le ilgili beğeni istatistikleri ve yapılan yorumları görebilme şansınız var. Değerli içeriklerinizin, bu sitelerde paylaşımı yoluyla da yeni ziyaretçiler kazanma şansınız oldukça yüksek.

Video, Fotoğraf ve Müzik Paylaşım Siteleri

Sosyal mecralar içerisinde en çok ilgi gören ve kullanılan siteler video / fotoğraf paylaşım siteleri. Fotoğraf paylaşım siteleri denince Flickr ve Picasa ik akla gelenlerden. Video paylaşım siteleri olarak ilk akla gelenler Youtube, metacafe, viddler, vimeo ve sevenload oluyor. Ülkemizde de izlesene.com önemli oyuncular arasında. Müzik paylaşım siteleri denince ilk akla şüphesiz Last.fm ve Myspace Music geliyor. Bu tür siteler paylaşılan içeriğin yanında, bu içeriğe ait alınan yorum ve beğenilerle interaktivite kazanıyor. Örneğin, Last.fm de kendinize ait bir radyo kanalı oluşturyor ve beğendiğiniz müzikleri paylaşabiliyorusunuz.

Youtube'da halen 100 milyonun üzerinde video var ve her gün ortalama 6500 yeni video ekleniyor. Online kullanıcılarının %83 ü video paylaşım sitelerinde video izlerken,  %63 ü fotoğraf paylaşım sitelerini ziyaret ediyor ve %52 si fotoğraflarını paylaşıyor.

Wikiler

Wiki, herkesin üzerinde istediği gibi düzenlemeler yapmasına izin veren bilgi sayfaları topluluğudur. Gruplar, wiki sayesinde kolayca geniş dokümantasyonlar oluşturabilir, bu belgeler arasındaki sürüm farklılıklarını takip edebilir. Sayfalar arasındaki bağlantılar ve sayfa biçemlemeleri sistem tarafından otomatik olarak yapılandırılacağından, bilgiye erişme ve bilgi belgeleme wiki ile son derece kolaylaşmaktadır. Wikiler, kullanıcı tarafından oluşturulmuş içeriğe sahip olduğunudan sosyal mecralar içerisinde değerlendirilmektedir.

Wiki teknolojisi, genelde yaygın olarak açık ansiklopedilerde kullanılır ki bunun en ünlü örneği dünyanın en büyük ansiklopedisi haline gelmiş olan wikipedia dır. Wkipedia'da, 6.500.000 ü aşkın makale başlığı bulunmaktadır.

Forumlar

Forumlar web 1.0 döneminden beri gündemimizde olan, interaktiviteyi ilk önce tattığımız siteler. Eski olması ve kolay kullanımı nedeni ile çok büyük bir gücü barındırıyor. Bilhassa tematik forumların yarattığı bağlılık ve bilgi zenginliği ile halen en güçlü sosyal mecralar arasında yer almasına neden oluyor.

 


Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Pin It
IAB Turkey

Valid XHTML 1.0 Transitional

markasıdır.
Veron Reklam
MoreClick bir