Daha Fazla Bilgi?
Hizmetlerimizle ilgili daha fazla bilgi almak için "Bilgi Talep Formu"nu doldurunuz.
Bilgi Formu

Kullanılabilirlik ISO literatüründe : “Belirli kullanıcıların belirlenmiş hedeflerini, özel bir ortamda etkin, verimli, rahat ve menuniyetle gerçekleştirebilme düzeyi” olarak tanımlamaktadır. Bir web sitesinin kullanılabilirliği tanımlanırken de, benzer şekilde, web sitesi üzerinde belirli görevlerin kullanıcılar tarafında kolaylıkla yapılabilmesi ve anlaşılabilmesi olarak algılanır.

Kullanılabilir bir tasarım, göze hoş gelen bir tasarım değildir. Göze hoş gelen bir tasarım kullanıcı açısından zor anlaşılır bir tasarım da olabilir. Dolayısı ile kullanılabilir kavramı web siteleri için ayrıca ele alınmalıdır. Kullanılabilirlik tasarım projesinin bir parçası değil, başlı başına hedefi olmalıdır.

Dünyanın en başarılı web projelerinin, tasarım öğelerinden uzak sadece kullanılabilirliğe odaklı olduğu açıktır. Örneğin, Google ve Twitter...

Siteniz neden kullanılabilir olmalı ?

Kullanılabilir bir site, ziyaretçileriniz tarafından daha iyi anlaşılacağı için, ziyaretçilerin müşteriye dönüşme olasılığı ve mevcut müşterilerin memnuniyeti artar. Ayrıca destek maliyetleri düşer.


1. Satışlarınız Artar
Eğer bir satış siteniz varsa, ziyaretçilerinizin sitenizdeki satış adımlarını daha iyi anlaması sonucu satışlarınız artabilir. Bazen satış formundaki basit bir düzeltme, butonlarda küçük bir renk değişikliği bile bu artışı sağlayabilir. Gerçek bir hikaye olan “300 Milyon Dolarlık Buton”  buna güzel bir örnek...

2.  Memnuniyet Artar
Web sitenizi ziyaret eden kullanıcılar, sitenizde herhangi bir zorluk yaşamadan kolayca hizmet alıyorsa, bu profesyonel bir imaj oluşturur. Sizin hakkınızda olumlu bir düşünce ve akılda kalıcılık sağlar. Tersi ise ziyaretçilerin kolayca sitenizi terk etmelerine ve memnuniyetsizliğe yol açar.

3. Destek Maliyetleriniz Düşer
Web sitenizde var olan çözümler, bilgiler kullanıcılarınız tarafından algılanmıyorsa, çağrı merkezinize daha fazla yük binmesine ve destek maliyetlerinizin artmasına neden olacaktır. Kullanılabilir bir web sitesinde ise her şey yerli yerinde ve anlaşılır olduğundan kullanıcı aradığı şeyi kolayca bulur ve sorunlarını kendi başına çözebilir.


Kullanılabilirlik Testleri

1. Uzman Analizi

Web siteniz bir uzmanımız tarafından incelenir. İnceleme sonucunda tamamen sezgisel olarak bir kullanılabilirlik raporu hazırlanır.


2. Göz İzleme Cihazı (Eye Tracking) Testi

Kullanıcıların göz bebeklerinin hareketine bağlı olarak bir web sayfasının hangi noktalarına, ne süre ile baktıkları verisi ile bir sıcaklık haritası oluşturulması ve bunun analiz edilmesidir. Bu analiz ile kullanıcıların sayfa yerleşiminde nerelere odaklandıkları tespit edilerek, önemli içeriklerin yerleşimi düzenlenir.

Aşağıda Google için yapılmış bir göz izleme çalışması örneği bulunmaktadır.

Gözle İzleme Cihazı Testi
Google için yapılan eye tracking araştırmasını “Google Arama Sonuçlarında İzlenme (Eye-Tracking) Araştırması” yazımızda daha detaylı inceleyebilirsiniz.


3. Online Kullanılabilirlik Testi

Online araçlar aracılığı ile, kullanıcıya verilen görevlerin ne şekilde yerine getirildiğinin belirlenmesi ile hazırlanan kullanılabilirlik testleridir. Bu testler ile kullanıcıya yöneltilen sorular neticesinde, kullanıcının mouse ile işaretlediği yerlerin sıcaklık haritasının çıkarılmasına dayanır. Eye tracking araştırmasına göre daha düşük bütçelerle gerçekleştirilebilir.

Aşağıdaki örnekte katılımcılar aşağıdaki site için çeşitli sorular cevaplıyorlar. Örneğin, dikkatinizi en çok çeken bölüm neresidir?

Kullanılabilirlik Testi

 


Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Pin It
IAB Turkey

Valid XHTML 1.0 Transitional

markasıdır.
Veron Reklam
MoreClick bir